BİLGİSAYARLI MUHASEBE EĞİTİM SETİ

Dönem sonu muhasebe kayıtları işlemleri ile işletmeye kayıtlı mevcutlar, alacaklar, borçlar tespit edilir.   İşletmelerin bir yıllık faaliyeti sonucunda  ortaya çıkan durum, yapılan envanter ve değerleme işlemleri ile finansal tablolara yansır. Finansal tablolar,  finansal tablo kullanıcılarına işletmenin finansal durumu ve  faaliyet sonuçları hakkında bilgi verir. Finansal tabloda yer alan bilgilerin gerçeği yansıtması için dönem sonu işlemlerine gereken özen gösterilmelidir. İşletmenin kârlılık durumunun gerçeği yansıtması, envanter işlemlerinin doğru yapılması ile mümkündür. Envanter işlemlerinin doğru yapılmaması,  finansal tablo kullanıcıları olan ortakların, yöneticilerin ve  yatırımcıların yanlış kararlar almalarına neden olabilir.

VUK’ un 186. maddesinde  “Envanter çıkarmak, bilanço günündeki mevcutları, alacakları ve borçları saymak, ölçmek, tartmak ve değerlemek suretiyle kesin bir şekilde ve müfredatlı olarak tespit etmektir.” şeklinde tanımlanmıştır. Muhasebe dışı ve muhasebe içi envanter işlemleri gereken özen gösterilerek ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Muhasebe dışı envanterden kasıt, sayım ve değerleme işlemleri, muhasebe içi envanterden kasıt kayıt işlemleridir. Muhasebe dışı envanter ile muhasebe içi envanter işlemleri arasında uyum olmalıdır. Yani kaydi değer ile fiili değer arasında fark olmamalıdır. Arada fark çıkması halinde fiili değerler dikkate alınarak gerekli düzeltme yapılmalıdır.

Envanter işlemlerinden genelde sadece stok sayımı anlaşılır. Bu bizi, eksik ve hatalı sonuçlara götürür. İşletmede mevcut tüm varlıkların değerlemeye tabi tutularak, bilanço günündeki gerçek rakamları ile gösterilmesi esastır. Dönem sonu muhasebe kayıtları hakkında daha detaylı bilgi için sayfa üzerindeki reklam bannerlarına tıklayabilirsiniz.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Yandex.Metrica